מי הוא כהן? – כהן מוחזק

במשך 450 שנים האחרנים, שאלה זו היא אחת המרתקות ביותר בין ספרי השו"ת.  סופו של דבר הוא שכהן בת-ימינו הרי הוא מוגדר לפי תורת חזקה והוא בגדר כהן מוחזק.

בהלכה, יש לתורת החזקה תקיפות רבה, חוזקה מתבטאת בפתגם הידוע "סוקלין על החזקות", אבל מה שמעניין הוא שכל תורת תקיפות החזקה בעולם ההלכה לא נלמדת אלא מחזקה זו של נאמנות כהן להיות בדיוק מה שטוענים עליו;. שמה שקיבל במסורת מאביו מעת ילדותו שהוא נמנה בין הכהנים בני אהרן הרי זה בדיוק מה שהוא באמת -כהן בכל מובן המלא של המילה.

מן התורה

מן התורה, יש לכהן מוחזק להירחק מכל האיסורים השייכים לכהנים.  ודבר זה מובן גם לפי הכלל ש"כל משפחות הם בחזקת כשרות", וכן הגבר עד שיהיה ח״ו איזה ערעור על כשרותו ככהן, וכמובן שידי בעלי הערעור על התחתונה ביחס לתוקף חזקת אותו איש כהן.

ספרי השו"ת

בין ספרי השו"ת שעסקו בנושא כהן מוחזק, יש לציין את תשובתו של השדה חמד, שהביא ופלפל בכמעט כל הדעות שבאו מלפניו והוציא הדבר לאור שלכהן מוחזק יש תקיפות-על לפי ההלכה החסרון היחיד בשו"תו הוא שהאריך הרבה בנושא, ולמורת ההארכה, מי שירצה להבין צדדי העניין, יקח לעצמו שעה או שתיים לעיין בתשובתו ויבין כבר העניין לאשורו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *